Často sa nás klienti pýtajú, ako sa také animované video vyrába, či ako vyzerá celý proces. Nakoľko mali klienti často úplne odlišné očakávania od postupu a jednotlivých krokov, rozhodli sme sa celý postup tvorby animovaného videa popísať od A po Z a ukázať niečo zo zákulisia tvorby, čo pomôže obom stranám “zosynchronizovať sa”. A samozrejme napíšeme aj pár príkladov, aké chyby v ktorom kroku klienti robia.
Skôr než sa pustíme do grafiky, je potrebné zamyslieť sa nad myšlienkou videa. Bude to rozhovor? Bude to fiktívny príbeh? Bude to vtipná situácia zo života? Bude to technické video? Teda potrebujeme sa dohodnúť, čo má animované video povedať, aké informácie v ňom majú zaznieť, akým štýlom ich povedať, či priamo, či cez príklad 3. osoby a podobne (najlepšie zatiaľ funguje príbehové video). Ako vytvoriť super obsah do videa sme si už popísali v tomto článku, takže obsahom sa ďalej zaoberať nebudeme. Musíme tu ale povedať dôležitú vec – OBSAH NECHAJTE NA PROFÍKOV.
Príklad z praxe: Neraz sa nám stalo, že nás oslovil klient so záujmom o animované video a dodal nám rovno aj hotový obsah s popísanými scénami, kedy a kde sa má čo povedať a ako to má vyzerať. Jednalo sa o rozhovor 2 ľudí v kancelárií. Navrhli sme zmenu, no klient stál za svojím. Tak sme sa do toho pustili a to bol 1. klient po 400 vytvorených videách, ktorý nebol spokojný. Prečo? Platil 2x viac za dabing, pretože chcel video formou rozhovoru (teda potrebovali sme zaplatiť 2 hercov) a navyše zbytočné vety v rozhovore len video predlžovali. Keďže bolo takmer celé video v kancelárií (ako si klient želal), video bolo nudné, nedynamické, pretože 90% scén sa opakovali a celý vizuál bol zameraný len na 2 postavičky, ktoré sa rozprávali – čo bolo logicky nudné. Ponaučenie je teda to, že ak ste v minulosti nepracovali na podobných projektoch a síce máte nejakú myšlienku (ktorá sa môže na začiatku zdať super), nechajte si poradiť, skúsení sa na to pozerajú často inak. Ľudia, ktorí takéto animované video tvoria, už zo skúseností vedia, ako a čo v obsahu pozmeniť, abo video vyzeralo lepšie. Koniec koncov sa s týmto videom prezentujeme na webe a naše ukážky prác nám pomáhajú získavať nových klientov – teda chceme, aby vaše video bolo čo najlepšie. Tvrdohlavý klient dopadne vždy tak, ako sme popísali vyššie – zaplatí viac a nakoniec výsledok nie je tak super, ako by mohol byť.
Ak máme základnú ideu animovaného videa – teda približnú predstavu, spíše sa detailný scenár. Tento scenár pôjde následne na dabing, teda s klientom sa bavíme o scenári až dovtedy, kým nám nepotvrdí na 100% finálnu verziu znenia každého jedného slovíčka. Ak by chcel klient neskôr zmeniť čolen 1 slovíčko v dabingu, potreboval by doplácať dabing, nakoľko aj len pre 1 slovíčko je potrebné najať si herca do štúdia a nahrať to ešte raz. Odporúčame sa pred potvrdením scenáru na to 1 deň vyspať – ráno sa na to človek pozrie z iného pohľadu, s inými emóciami a často nejaké slovíčko/vetu ešte na poslednú chvíľu zmení. Perfektne funguje aj názor manželky/kolegu, pri ktorom si uvedomíte niečo, čo ste si pred tým sami neuvedomili. 🙂
Klienti si často myslia, že im ešte pred samotným videom pošleme nejaký nákres, či ukážky postáv/predmetov do videa. Je pravda, že takto to pri tvorbe animovaných videí robia iné firmy, no my klientom posielame rovno hotové video. Nakoľko používame softvér, v ktorom videá skladáme z rôznych elementov, vymeniť 1 element vo videu (napr. postavu) je otázkou 1 kliknutia (jednoducho starú nahradíme za novú). Iné firmy, ktoré takýto softvér nepoužívajú a chcú vymeniť 1 postavu vo videu, potrebujú každú scénu, kde sa daná postava objavila, opraviť a nastaviť celú scénu ešte raz, čo zaberie niekedy aj pár hodín, takže logicky od klienta potrebujú schválenie na každý detail, čo je prácne pre nich (čas = peniaze) a časovo otravné aj pre klienta (keď musí 10x denne kontrolovať emaily a schvaľovať každú scénu).
Vďaka nášmu softvéru je každá zmena rýchla a jednoduchá, takže nie je potrebné vopred strácať čas schvaľovaním postáv, grafiky a pod. Jednoducho vám pošleme hotovú prvú verziu videa a ak v ňom niečo budete chcieť meniť, na pár kliknutí to opravíme naraz v celom videu. Teda po schávlení scenáru už dostanete hotový výsledok = animované video.
Ak dostanete prvú verziu k animovanému videu, s veľkou pravdepodobnosťou budete mať nejaké pripomienky (asi 70% klientov chce meniť po dodaní nejaké detaily). Väčšinou dávame klientom neobmedzené revízie zdrama, no je tu potrebné uvedomiť si, že nie je revízie ako revízia. Nižšie si preberieme, ako revízie sú zdarma a aké nie.
BEZPLATNÉ REVÍZIE: Ak vám dodáme animované video a vy chcete meniť nejaké farby, upraviť/pridať logo, zmeniť vizuál postavy, upraviť texty, vymeniť nejaké predmety v scéne, či výnimočne vymeniť nejakú scénu, takéto revízie máte v cene a pokiaľ ide o takéto detaily, kedy len dolaďujeme už hotové video, nerieši sa to doplácaním.
PLATENÉ REVÍZIE: Občas sa stane, že klient nám vopred schváli scenár, kde sú popísané jednotlivé scény (každú vetu, ktorá zaznie vo videu, vidí už na začiatku). Po dodaní videa si ale uvedomí, že to nie je obsah, ktorý chcel a teda ani video nie je také, aké chcel. Raz sa nám stalo, že klient nám schválil 1,5 minútový scenár videa, ktoré vysvetľuje proces objednávania rekonštrukcie bytu. Po dodaní videa nám povedal, že on ale potreboval max 20 sekundové video, ktoré odprezentuje výhody jeho firmy. A tu už asi cítite, kedy sa za revízie dopláca a kedy nie. Ak chce klient meniť celé video a obsah, dá sa povedať, že je potrebné vytvoriť celé video nanovo a nahrať celý dabing nanovo. Takéto situácie sa nám stávajú našťastie asi 1x za rok, no je fajn sa zamyslieť nad tým, či scenár, ktorý schvaľujem, je naozaj to, čo chcem. Ak raz klient schváli scenár a my vytvoríme video, no následne chce úplne iné video, takéto video sa musí zaplatiť nanovo (s 30-50% zľavou).
Dúfame, že teraz už máte detailnejšiu predstavu, ako sa tvorí animované video a akým chybám sa pri zadávaní tvorby vyhnúť. 🙂